г. Николаев

тел.0999_622_655

Воскресенье, 18.11.2018, 12:02
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Поиск
Кто нас посещает
Наш опрос
В какой сфере законодательства Вам необходима консультация адвоката?
Всего ответов: 810
СТАТИСТИКА
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Мои статьи

Правовий статус забезпеченого кредитора та заставного майна по новому законодавству про банкрутство

22 грудня 2011року прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"», який набирає чинності  18 січня 2013року.  З набранням чинності зазначеним Законом кардинально змінюються деякі положення діючого законодавства про банкрутство, одна з таких змін торкається правового статусу забезпеченого кредитора та заставного майна в процедурах банкрутства боржника.

Процедура розпорядження майном.

Забезпечені кредитори в процедурах банкрутства – це кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя). Згідно нового Закону забезпечені кредитори не являються стороною у справі, але являється її учасником. Кредитор вимоги, якого повністю забезпечені заставою майна, не може ініціювати порушення справи про банкрутства.

Як передбачено в новому Законі про банкрутство (п. 15 ст. 16)  з моменту порушення судом провадження у справі про банкрутство пред’явлення забезпеченими кредиторами вимог до боржника та їх задоволення відбувається виключно у порядку, передбаченому Законом про банкрутство, та виключно в межах провадження у справі про банкрутство. При цьому арешт майна боржника чи інші обмеження щодо розпорядження майном можуть бути застосовані виключно господарським судом.  

Ст. 17 встановлює наступний порядок пред’явлення вимог до боржника, в тому числі і забезпеченим кредитором.

Так, якщо забезпечений кредитор пред’явив в загальному порядку позов до боржника, щодо якого порушена справа про банкрутство, але офіційного оприлюднення оголошення про порушення справи про банкрутство ще не відбулось,  - суд має у встановленому процесуальним законом порядку приймати такі позовні заяви і вирішувати спір за цією вимогою по суті за правилами позовного провадження.

Після офіційного оприлюднення оголошення про порушення справи про банкрутство суд має зупинити позовне провадження та роз’яснити позивачу його право звернутися до суду та розпорядника майна з заявою про визнання його грошових вимог, але вже в рамках процедури банкрутства боржника.

Але забезпечені кредитори зобов’язані подати заяву з грошовими вимогами до боржника під час провадження у справі про банкрутство лише в частині вимог, що є незабезпеченими, або за умови відмови від забезпечення. Таким чином, забезпечений кредитор не зобов’язаний звертатися до суду з заявою про визнання його вимог, якщо його вимоги в повному обсязі забезпечені заставою. Розпорядник майна зобов’язаний окремо внести до реєстру вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника, згідно з їхніми заявами, а за їх відсутності - згідно з даними обліку боржника, а також внести окремо до реєстру відомості про майно боржника, яке є предметом застави згідно з державним реєстром застав.

Забезпечений кредитор не входить до складу комітету кредиторів боржника, але має право брати участь у роботі комітету кредиторів лише з правом дорадчого голосу.

Одночасно з порушенням справи про банкрутство вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів, який зупиняє виконання боржником грошових зобов’язань та заходів спрямованих на забезпечення виконання цих зобов’язань.

Ухвала про введення мораторію є підставою для зупинення виконавчого провадження щодо стягнення предмету застави, забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства.

Одночасно з набранням чинності новим законом про банкрутство, наберуть чинність і зміни до ЗУ «Про виконавче провадження», в тому числі в п. 8 ст. 37 ЗУ «Про виконавче провадження» буде закріплено обов’язкову умову зупинення виконавчого провадження - порушення господарським судом  провадження  у  справі  про банкрутство   боржника,   якщо  відповідно  до  закону  на  вимогу стягувача поширюється дія мораторію,  запровадженого господарським судом, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу  стягнутих  з  боржника  грошових  сум    тому   числі одержаних від реалізації майна боржника), а також у разі виконання  рішень  у  немайнових спорах.

Під час процедури розпорядження майном боржнику дозволяється задовольняти лише ті вимоги кредиторів, на які згідно з частиною п’ятою ст.19 Закону про банкрутство не поширюється дія мораторію, серед цих вимог відсутні забезпечені вимоги, тому не дозволяється їх задоволення в стадії розпорядження майном.

 Задоволення забезпечених вимог кредиторів за рахунок майна боржника, яке є предметом забезпечення, допускається лише в межах провадження у справі про банкрутство в стадії ліквідаційної процедури.

Стадія ліквідаційної процедури

З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури продаж майна банкрута, в тому числі і заставного, допускається в порядку, передбаченому Законом про банкрутство; господарським судом скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.

Згідно змін до ЗУ «Про виконавче провадження», які наберуть чинності 18 січня 2013р., виконавче провадження підлягає закінченню в разі визнання боржника банкрутом, офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Постанова про закінчення виконавчого провадження в такому разі виноситься державним виконавцем не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини. При цьому виконавчий документ надсилається до господарського суду, який прийняв постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

При формуванні  ліквідатором ліквідаційної маси та реалізації майна банкрута:

по-перше, майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов’язаннями, які воно забезпечує; погашення вимог забезпечених кредиторів за рахунок майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в позачерговому порядку.

по-друге,  продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому Законом про банкрутства, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду;

по-третє,  кошти, що залишилися після задоволення забезпечених вимог та покриття витрат, пов’язаних з утриманням, збереженням та продажем предмета забезпечення, підлягають включенню до складу ліквідаційної маси.

Отже, зміни до ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», які наберуть чинності 18 січня 2013року, змінять правовий статус забезпеченого кредитора та заставного майна, що буде виражатися в тому, що:

заставний кредитор не буде мати статусу сторони по справі про банкрутства, однак буде її учасником;

заставний кредитор не буде членом комітету кредиторів, але буде мати право приймати учать у його роботі з правом дорадчого голосу;

після порушення справи про банкрутство стягнення заставних вимог та заставного майна поза процедури банкрутства не можливе;

виконавча служба буде зобов’язана зупинити виконавче провадження по стягненню заставних вимог або предмету застави при порушенні провадження у справі про банкрутства та введені мораторію;

визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури є обов’язковою підставою для закінчення виконавчого провадження та направлення виконавчих документів до господарського суду;

заставне майно не включається до складу ліквідаційної маси, продаж такого майна допускається лише за згодою забезпеченого кредитора або суду, кошти, отриманні від реалізації заставного майна, направляються виключно на погашення вимог забезпеченого кредитора.Источник: http://advocat-shkil.com.ua/#
Категория: Мои статьи | Добавил: Адвокат (05.12.2012) | Автор: Адвокат Шкиль Иван Васильевич W
Просмотров: 11731 | Комментарии: 1 | Теги: заставне майно Миколаїв, банкрутсво Миколаїв, ліквідація Миколаїв | Рейтинг: 5.0/4
Всего комментариев: 1
avatar
1 Виктор • 01:04, 26.06.2013
Як що суд не визнав заставного кредитора в справі (не визнав його вимоги-не надав статусу кредитора) а заставне майно включив в ліквідаційну масу як в цьому випадку бути
avatar